Batman’ın Tayyar Mahallesi’ne 165 hektar ve Körük Mahallesi’ne 28 hektar arazi üzerinde İlave İmar Planı çalışmalarını tamamlayan Batman Belediyesi, hazırlanan ilave ve revizyon imar planını vatandaşların bilgisine sundu.

İlave İmar Planı; parklar, ticari alanlar, spor alanları, sosyal tesisler, eğitim tesisleri, mezarlıklar, dini ve sağlık tesisleriyle birlikte toplam 193 hektarlık alanı kapsayacak.

Tayyar Mahallesi İlave İmar Planı

Batman Belediyesi bütüncül planlama anlayışıyla hareket ederek, 2040 yılına kadar ve 850 bin nüfusun ihtiyacı olan imarlı alan çalışmalarında son iki ilave imar planını da tamamladı. Bu kapsamda; Batman İli, Merkez İlçesi Tayyar Mahallesi içinde yaklaşık 165 hektar alanda ilave imar planı çalışmalarını tamamlayarak vatandaşların bilgisine sundu.

İlave imar planında; 4 adet resmi kurum ve belediye hizmet alanı, 7 adet eğitim alanı, 35 adet park ve çocuk bahçesi, 5 adet dini tesis, 4 adet sağlık tesisi, 6 adet sosyal tesis, 2 adet spor alanı, 1 adet pazar alanı olmak üzere, yaklaşık 220.000 (iki yüz yirmi bin) metrekare kamusal alan planlandı.

Batman’ı Yüzük Gibi Saran Yol

Kuzey Çevre Yolu İmar Planı’nda yer alan planlama alanında, öncelikli olarak 40 metrelik yolun açılması hedefleniyor. Yol çalışması bittiğinde Batman’ı bir yüzük gibi saran 40 metrelik yollar ile şehir içi araç trafiğinde büyük rahatlama yaşanması bekleniyor.

Planlama alanında bulunan mera alanları koruyan Batman Belediyesi, gerekli çalışmalar tamamlandığında, Batman Kenti ve yakın çevresine hizmet verecek, Kent Mezarlığı yapılmasını da planlıyor.

Körük Mahallesi İlave İmar Planı

Körük Mahallesi’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 28 hektar alanda ilave imar planı çalışmalarını tamamlayan Batman Belediyesi, planı kamuoyu ile paylaştı.

Hazırlanan imar planı Körük İlave ve Revizyon İmar Planı’nın ilavesi niteliğinde. İlave imar planında 1 adet belediye hizmet alanı, 2 eğitim tesisi, 16 adet yeşil alan, 1 adet dini tesis, 1 adet sağlık tesisi, 1 adet sosyal tesis olmak üzere, yaklaşık 55.000 (elli beş bin) metrekare kamusal alan planlandı.

Körük İlave ve Revizyon İmar Planı’nda gösterilen ancak imar planı sınırına alınamayan 40 metrelik yolun bir bölümü bu plan sınırları içerisinde yer alıyor.  40 metrelik yol ile bu yolun devamı olan 40 metrelik yolların 2023 yılında açılması hedefleniyor.

Körük İlave İmar Planı’nın devamı ve bütünleyicisi niteliğinde olan bu planda da Körük planının yapılaşma koşulları öngörülmüş.

  • Bu içerik 3859 defa okundu