Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan kutlamalar Batman Valiliği’nde Valimiz Ekrem Canalp’in tebrikleri kabulü ile başladı. Vali Ekrem Canalp ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral İhsan Kaplan tören aracıyla vatandaşları selamlayıp ‘Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp’in katılımıyla gerçekleşen kutlamalara; Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral İhsan Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahingöz, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, askeri erkân, kurum, kuruluş ve STK temsilcileri, şehit ve gazi yakınları, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı ve günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Canalp, Türkiye Cumhuriyeti olarak son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği projeleri hayata geçirmiş olduklarına dikkat çekti.

Vali Canalp: “Milletimizin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüzde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 99. yılını büyük bir coşku ve heyecan içerisinde gururla kutluyoruz. Cumhuriyet 99 yıl önce bugün ‘Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ idare usulü, halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şekli Cumhuriyet'tir şeklinde ifade edilmiştir. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerinin savunmasına öncülük etmeye, mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Bunun için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye de sahibiz. Biliyoruz ki Ay Yıldızlı Bayrağımız'ın altında vakit tek yürek olma vaktidir, vakit akıl ve gönül birliği vaktidir, vakit ecdadımızdan teslim almış olduğumuz mirası geleceğimizin teminatı olan gençlere en iyi şekilde teslim edebilme vaktidir. Milletçe en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılarak büyük ve güçlü Türkiye davamızın hayata geçirilmesi mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Yürütmüş olduğumuz bu kutlu mücadelede milli mücadeleyi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren çelikten irade 99 yıldır olduğu gibi bugün de rehberimiz olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” dedi.

Program, halk oyunları gösterisi ve ödül töreninin ardından yapılan geçit töreniyle son buldu. |

  • Bu içerik 1569 defa okundu