Kıymetli Batmanlılar;

Milletimizin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüzde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yılını büyük bir onur ve gururla kutluyoruz. 

Bu onuru bizlere yaşatan, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın kahraman komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Bilindiği üzere; “Cumhuriyetimiz; 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 99 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir.”  İfadeleriyle ilan edilmiştir.

O günden bugüne aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten ve tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyetimizin ilanı, insanımızın ufkunu genişletmiş; fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün “Yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz.” sözlerini ilke edinerek; eğitim, bilim, teknoloji, kültür ve sanatta ilerlemek için, Cumhuriyetimizin sarsılmaz değerleri ışığında var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmalıyız.

Kahraman ecdadımızın, bizlere bıraktığı en değerli miras olan cumhuriyetimizi, erdem ve faziletinden ödün vermeden yaşatmak, layık olduğu şekilde geleceğe aktarmak milli ödevimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle; şanlı tarihimiz boyunca her zaman yeniden doğuşlara ve yürüyüşlere imza atmış olan ecdadımızı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koymuş hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Büyük Türk Milletinin ve siz değerli Batmanlı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  
 
 Ekrem CANALP 
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 1207 defa okundu