Kardeşlikten Geçilmez!

Tam 106 yıl önce Çanakkale’de 200 bin Mehmetçiğin kanıyla tarih yazıldı. Çanakkale’de kazanılan zafer, vatanımızı ebedi vatan yaptı…

Müttefikleri olan Rusya’ya destek vermek isteyen dönemin en güçlü iki devleti İngiltere ve Fransa, modern silah ve teçhizatla donattıkları 500 bin kişilik askeri güçle Çanakkale kıyılarına kadar gelmişti. 
Boğazları ele geçirdikten sonra Türkleri Anadolu’dan tamamen silme amacıyla harekete geçen emperyalist devletlerin karşısında cephane, erzak ve teçhizat bakımından yetersiz bir ordu duruyordu.

En büyük silahları inançtı. 
Anadolu’nun her köşesinden Çanakkale’ye koşan on binlerce vatan evladı, “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözünü düstur edinerek düşmanın karşısına dikildi.
Yedi düvele karşı verilen bu savaşta dosta düşmana, “Çanakkale Geçilmez” dedirten büyük bir zafer kazandık. Sömürgeciliğe karşı istiklâl savaşımızda başarıyı getiren ise, mücadelenin birlik, kardeşlik ve dayanışma içinde yürütülmesi oldu.
Çanakkale’de destanlaşan birlik, beraberlik ve dayanışma bilinci aynı zamanda, Kurtuluş Savaşı’nın müjdecisi, Cumhuriyetimizin yıllar öncesinden basılan mührüdür. 
106 yıl önce atalarımızın kardeşlikle yücelttiği Çanakkale ruhunu yaşatmak, şehitlerimizden kalan bu mirası vatanına ve bayrağına sonsuza dek sahip çıkacak yeni nesillere aktarmak da bize düşen en önemli görev. 
Çanakkale Zaferi'nin 106’ncı yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle bir kez daha bu vatanı bizlere hediye eden aziz şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte ve hürriyet mücadelesi veren kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. 

Ruhları şad, mekanları cennet olsun.


Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 275 defa okundu