Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 19 Eylül 1921'de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e “Gazilik” ve “Mareşallik” unvanının verildiği günün 101. yıl dönümünde kahraman gazilerimizin GAZİLER GÜNÜ'nü kutlamanın mutluluğu içindeyiz.

19 Eylül'ün yurdumuzun her yerinde 'Gaziler Günü' olarak kutlanması, kahraman şehitlerimize ve cesaret timsali gazilerimize karşı vefa borcumuzu bir nebze de olsa sunma imkânı vermiştir.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bayrağımız uğruna canlarını ortaya koymaktan çekinmeden "Ölürsek şehit, kalırsak gazi" kararlı ve onurlu duruşlarıyla kahraman Mehmetçiğimiz, nice zafer ve mücadeleleriyle adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Üzerinde yaşadığımız topraklar, şehitlerimizin kanları ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla bizlere vatan oldu, ilelebet de var olacak. Son yıllarda yurdumuzun birlik ve bütünlüğüne kasteden bölücü terör örgütüne karşı yurt içinde ve sınır dışında kararlılıkla sürdürdüğümüz mücadelede şehitlerimize ve gazilerimize çok şey borçluyuz.

Şu husus iyi bilinmelidir ki, milletimizin bekası şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza başta Çanakkale’de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Kıbrıs’ta ve 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verilen kahramanlık destanları ve ardındaki ruhu iyi anlatmalı, aziz vatanımızın kıymetini öğretmeliyiz. Çünkü milletin ve vatanın bekası şehitlik ve gazilik bilincinin diri tutulmasıyla mümkündür.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, hayatta olan gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyor,  aileleri ile birlikte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

 

Ekrem CANALP

Batman Valisi

Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 633 defa okundu