Batman Belediyesi, Kozluk karayolu üzerinde kurulu bulunan asfalt tesisinde yıllık ortalama 100 ile 160 bin ton asfalt üretimi gerçekleştiriyor.

12 dönüm arazi üzerinde kurulu bulunan asfalt plentinde; Batman genelinin yol, cadde, sokak ve bulvarlarının asfalt ihtiyacı karşılanıyor. Batman Belediyesi tesiste günlük 700 ile 1000 ton asfalt üretimi gerçekleştirirken plent sayesinde zaman ve maliyetten de tasarruf sağlanıyor.

Tesiste öncelikle konkasör yardımıyla taşlar ebatlarına ayrılarak mıcır hale getirildikten sonra mikser denen silindirik bölümde 135 santigrat dereceye kadar ısıtılıyor. Bir asansör yardımıyla elekten geçirilen ve tozdan arındırılan mıcırlar, bitümle birleşerek asfalt için zemine hazır hale getiriliyor.

140-160 santigrat derecede olan asfalt, kantarda tartıldıktan sonra kamyonlar vasıtasıyla mahalle aralarında serimi yapılacak alanlara götürülüyor.

Batman Belediyesi geçen yıl yaklaşık 140 bin ton asfalt hazırlarken, 2022 yılının Ocak ve Ağustos ayları arasında 41 bin 226 ton asfalt üretimi gerçekleştirdi.

  • Bu içerik 791 defa okundu