Türkiye Çevre Haftası kapsamında; Batman Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü 81 ilde olduğu gibi Batman’da da bir dizi etkinlik düzenledi.

Batman Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Batman Katı Atık Entegre Tesisi’nde; tesis gezisinin ardından rehabilite edilen katı atık sahasına fidan dikildi.

2022 yılı ‘Dünya Ortak Evimiz Sıfır Atık Geleceğimiz’ sloganı çerçevesinde Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında hafta içi ve hafta sonu yapılacak etkinlik öncesi, öğrencilerle sağlıklı bir çevre yaşamına dikkat çekildi.

Öğrencilerin ilerleyen zamanlarda ev ve iş yerlerinde; çevrelerindeki çöpleri ayrıştırarak atmaları, cinsine göre ayırıp farklı kutularda biriktirmeleri gerektiğine dikkat çeken Batman Katı Atık Entegre Tesisi yetkilileri: “Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla çöp sahamızda fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Bizler burada Batman’dan gelen tüm evsel atıkları ve ambalaj atıklarını ayrıştırıyoruz. Ayrıştırdığımız tüm evsel atıklardan çıkan gazlar gaz balonunda birikiyor. Bu gaz ile de elektrik enerjisi elde ediliyor. Yani anlaşılacağı üzere, çöpten elektrik enerjisi elde edip sizlerin evlerinde kullandığınız; buzdolabı, televizyon, internet, bilgisayar gibi cihazlarınız çalışıyor. Sizler de çevre bilincine sahip olarak bizlere yardımcı olabilirsiniz” dedi.

ÇEVRE DOSTU BİR YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER

Saat 13.00’da Batman Park AVM önünden başlayan ve Atatürk Parkı’nda son bulan programda ‘Çevre Dostu Bir Yaşam' sloganıyla bisiklet turu yapılarak farkındalık oluşturuldu. Bisiklet turuna Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Özkan, Batman Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Halime Bulut ile bazı birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

  • Bu içerik 419 defa okundu