Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nın 1972’de aldığı kararla her yıl 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 5 Haziran’ı da içine alan 1-7 Haziran tarihleri arasında ülkemizde gerçekleşecek etkinlikler ise, diğer ülkelerden farklı olarak çevre farkındalığını daha üst bir seviyeye taşımayı hedefliyor. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Mayıs’ta yayınladığı genelgeyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün gerçekleşeceği haftanın Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanacağı açıklandı. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Çevre Haftası ile; doğayı koruma, sürdürülebilir yaşam alanları, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin giderek arttığı ülkemizde Dünya Çevre Günü etkinliklerinin daha geniş bir katılımla yapılabilmesi için daha kapsamlı bir zemin oluşturduğunu memnuniyetle görmekteyiz.

Her yıl, “Tek Bir Dünya” mottosuyla gerçekleşen Dünya Çevre Günü’nün 2022 teması; sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam. Bugün itibariyle ilkini gerçekleştirdiğimiz Türkiye Çevre Haftası da 'Sıfır Atık' temasına sahip.

1-7 Haziran boyunca Türkiye genelinde düzenlenecek, fidan dikimi ve "81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü" gibi etkinlikleri, bizler de çevre duyarlılığı taşıyan Batmanlı hemşehrilerimizle birlikte hayata geçireceğiz.

Sürdürülebilirlik ve sıfır atık konularında 7'den 70'e her birimize sorumluluk düştüğünü, çevre bilincinin gelişmesi için bireysel ve kurumsal boyutta üstümüze düşeni yapmamız gerektiğini hatırlatıyor, Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum. 

Ekrem CANALP

Batman Valisi

Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 285 defa okundu