23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun…
 
İşgalci devletlere karşı İstiklal mücadelesini başlatan milletimiz, tarihler 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde bu mücadeleyi taçlandıran adımı atmıştı.
 
Anadolu’nun dört bir yanından yola çıkan milletin temsilcileri Ankara’da bir araya geldi. Aralarında Mustafa Kemal’in de bulunduğu mebuslar, Hacı Bayram Camii’nde cuma namazını birlikte kıldı. Ardından dualarla, milli egemenlik ve bağımsızlığın simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı gerçekleşti.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk resmi bayramı da “23 Nisan Milli Hakimiyet Bayramı” olmuştu. Mustafa Kemal Atatürk, 1927’de bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarına armağan etti ve halkın coşkuyla sahiplendiği 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başladı.
 
Türkiye Cumhuriyeti, ülkemizin farklı köşelerinden insanların din, dil, etnik köken ayrımı yapmaksızın kardeşlik ve dayanışma duygularıyla bir araya gelmesiyle kuruldu. Ve canlarını hiçe sayarak mücadele eden bu insanların ortak bir amacı vardı: Çocuklarına bağımsız, huzur içinde yaşayacakları bir vatan bırakmak.
 
Milli egemenlik ve bağımsızlığın sembolü olan 23 Nisan’ın en değerli hazinemiz olan çocuklarımıza armağan edilmesinin altında bu kutsal amaç yatar.
 
Bu toprakları bize vatan yapan Mustafa Kemal Atatürk, şehit ve gazilerimiz ile kahramanca mücadele eden ecdadımızı rahmet, şükran ve tâzimle anıyorum.
 
Bu ülkenin çocuklarına ve dünya üzerindeki tüm çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun…
 
Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 1319 defa okundu