Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.

Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan binlerce yıllık tarih ve medeniyet birikimi, kadına verilen önem ve değerin adeta belgesi niteliğindedir. Göktürklerden Selçuklu’ya, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan tarih yolculuğumuzda kadınlarımız; devlet yönetiminden vatan müdafaasına en ön saflarda yer almış, sosyal ve kültürel hayatın eşit haklara sahip birer parçası olmuşlardır. 

Nene Hatun’dan Halide Edip’e, Kara Fatma’dan Emir Ayşe’ye binlerce kadın gün oldu kar-kış demeden cephane ve erzak taşıdı, gün oldu cephede en önde savaşarak bu toprakları bize vatan yaptı. Milli Mücadele yıllarında vatan savunmasında gösterdikleri cesaret ve fedakarlıkla tüm dünyaya örnek oldu. 

Her birini bir kez daha rahmetle anıyorum. 

Üstümüzdeki emekleri ödenmez...

Kadınlarımızdan aldığımız bu miras hepimize önemli ödev ve sorumluluklar da yüklüyor. 

Bizler de Batman’da kadınlarımızın toplum içindeki yerini yüceltmek için çalışıyor, kadına yönelik şiddete karşı taviz vermeden mücadele ediyor ve kadınlarımızın ülke ekonomisinde hak ettiği yeri elde etmeleri için verdiğimiz desteklerle yanlarında yer almayı sürdürüyoruz. 

Belediyemiz Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Bilgi ve Mesleki Eğitim Kursları (BİLMEK) bunun en somut örneklerinden. Örgüden Moda Tasarımına, El Sanatlarından Dokumacılığa birçok alanda verilen ücretsiz kurslarla kadınlarımızın meslek sahibi olması ve ekonomik olarak kendi ayakları üstünde durabilmelerine destek oluyoruz. 

Annemiz, yol arkadaşımız, kardeşimiz olan kadınlarımızla hayatın her alanında birlikte yürüyerek, Batman’ı daha güçlü yarınlara taşıyacağımızın sözünü veriyor, bir kez daha tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.  


Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 501 defa okundu