Ramazan ayının habercisi, rahmet, mağfiret ve bağışlanma gecesi.
Üç ayların manevi havası içerisinde idrak edeceğimiz kutsal gecelerden biri olan ve Ramazan ayını müjdeleyen Berat Gecesine erişmenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz.
Berat, kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelmekte. Berat Gecesi, Müslümanlara kulluk bilincini, hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandıran özel bir gece.

Bu gece; ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz ve geçmiş muhasebesi yapmamız için de bir fırsat. Manevi duyguların kuvvetlendiği, sevgi, barış ve kardeşlik duygularının en içten hissedildiği Berat Gecesi vesilesiyle eş, dost, akraba ve çevremizdeki insanlarla kırgınlıklara son vermeli, huzur ve mutluluğumuz için dua etmeliyiz. Ramazan-ı Şerif'in müjdecisi, Allah'ın rahmetinin yeri ve göğü kapladığı Berat Gecesinin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, başta Batmanlı hemşehrilerim olmak üzere, milletimizin ve tüm islam aleminin Berat Gecesini tebrik ediyorum.


Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 358 defa okundu