Belediyemiz Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kısa adı Bil-Mek olan (Bilgi ve Mesleki Eğitim Kursları) için ön başvurular alınmaya başlandı.

Batman Belediyesi ile Türkiye İş Kurumu Batman Şubesi arasında imzalanan protokol gereği; Pasta Yapım ve Sunumu, El Sanatları, Tığ ve Şiş Örgücülüğü, Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı, Çocuk Bakım, Yöresel Bez Dokumacılığı ile Bahçecilik-Bahçıvan konularında ücretsiz eğitim verilip, eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere de sertifika verilecek.

Her bir kurs için 15 öğrencinin alınacağını duyuran yetkililer, kursiyerlerin okur yazar olması, herhangi bir işte çalışmamış olması gerektiği belirtildi.

Bayındır, Kültür ve Petrolkent Mahallelerinde alınan ön başvuruların ardından kriterleri uygun olanlara günlük 33 ila 35 TL arasında İş-Kur tarafından ücret verilecek. Hafta için her gün verilecek eğitimlerde kurslara devamlılığın zorunlu olduğunu belirten yetkililer, her gün 8 saat boyunca teorik ve pratik eğitim verileceğini ifade ederek kursa katılan katılımcıların sigortalarının da İş Kur tarafından yatırılacağı bilgisine yer verdi.

Farklı programdaki eğitimlerin 3 ile 9 ay arasında eğitime tabi tutulacağını hatırlatan yetkililer; Halıcılık-Bahçıvanlık kurslarının 7 ay, Aşçılık eğitiminin 3 ay, Tekstil eğitiminin 3 ay, El Sanatları kursunun 7 ay, çocuk bakım kurslarının ise yaklaşık 9 ay olacağına dikkat çekilerek, eğitimlerin 4 Mart 2021 tarihinde başlayacağı belirtildi.

  • Bu içerik 554 defa okundu