Batman Belediyesi, kente estetik görünüm kazandırmak amacıyla başlattığı kış sezonu çalışmalarını hızlandırdı.

Dört Mevsim Yeşil Kalabilen Çalı Ekimi

Şehri çiçeklerle bezeyerek güzel bir görünüme kavuşturan Batman Belediyesi, Turgut Özal Bulvarı'nda dört mevsim yeşil kalabilen türden çalı ekimine başladı.

Kente farklı bir ambiyans katacak olan çalı türleri arasında: kış kartopu bitkisi, alev çalısı, papatya çiçekleri gibi türden çalılar yer alıyor.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı 10 kişilik ekiple Batman Park AVM - Dörtyol Kavşağı arasında sağlı sollu 2 bin 600 metre uzunluğundaki alana, 20 bin adet çalı fidanı dikiminin iki hafta sürmesi bekleniyor.

Mevsimsel hava koşullarına uygun ve eksi 15 santigrat dereceye kadar dayanıklı olan çalıların yüksek sıcaklardan da etkilenmediği belirtildi.

Bazı Ağaçlar Soğuktan ve Dondan Korunmaya Alındı

Batman Belediyesi, mevsimsel hava şartları nedeniyle yaşanan don olaylarına karşı ağaçları korumaya alındı.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelince kent genelinde 4 personel ile 50’nin üzerinde bulunan palmiye ve zeytin ağaçlarına uygulanan koruma örtüsü sayesinde ağaçların olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Batman kent genelinde refüj, dönel kavşak, bulvar ve park ve bahçelerde bulunan hassas ağaçları soğuğa karşı korumaya alan Batman Belediyesi, ağaçların dal ve yaprak kısmını ‘Don, Kırağı’ örtüsü ile kaplamaya başladı.

Mevsim sıcaklığının geceleri eksileri gördüğü Batman’da, don, kırağı örtüsü sayesinde ağaçların en az 4 derece ısı ile daha uzun ömürlü olması sağlanıyor.

  • Bu içerik 1792 defa okundu