a
153
0(488) 213 27 59
Çağrı Merkezi
Ramazanda beslenmeye dikkat

Batman Belediyesi Sağlık Merkezi Müdürü Dr. Mahmut ÇİFTÇİ, vatandaşları Ramazan ayı dolayısıyla Dengeli ve Yeterli Beslenme konusunda öneride bulundu.

Her insanın metabolizmasının farklı olduğunu ifade eden ÇİFTÇİ: “Ramazan ayına yaklaşmış bulunuyoruz. Öncelikle halkımıza hayırlı ramazanlar diliyoruz. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değişir. Ancak yaşamın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de amaç ‘yeterli ve dengeli beslenme’ olmalıdır” dedi.

Oruçluyken iftara doğru insanların kan şekerinin düştüğünü, bu yüzden iftarda kısa zamanda yemek yeme ihtiyacı ve kan şekerinin yükseltilmesinin arzu edildiğini kaydeden ÇİFTÇİ : “Ramazan ayındaki en büyük şikâyetlerden birisi de kilo almaktır. Oruçluyken gün boyu bir şey tüketmediğimiz için iftara doğru kan şekerimiz düşer. Bu yüzden iftarda kısa zamanda yemek yeme ihtiyacı ve kan şekerimizi yükseltme arzusu içinde oluruz. Bu yüzden iftarda ihtiyacımız üzerinde yemek tüketmek özellikle de şekere aşırı yüklenmek ve sonrasında da hareketsiz kalmak kilo almanın başlıca sebepleridir. Uzun süreli açlığın metabolik hızı yavaşlattığını da düşünürsek özellikle sahurda dengeli beslenmeyenlerin kilo alma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

SAHUR

Günlük hayatımızda nasıl azar azar, sık sık beslenmek gerekiyorsa ramazanda bunu sürdürmeye çalışmalıyız. Gün boyunca alamadığımız besin öğesi ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun için öğün sayısı artırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalı. Sahurda bol su içilmeli, aşırı yağ ve tuzlu besinler tüketilmemeli. Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalı. Bu nedenle sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklenmeli. Yiyecek olarak da çorba, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır.

 

İFTAR

İftarda aynı anda çok çeşitte yemek yemek mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Çünkü mide uzun süre boş kaldıktan sonra mideye bir anda yüklenmek yanlıştır. Bunun sonucunda mide bulantısı, kabızlık, mide de yanma görülebilir.

Oruç su ve hurma ile açılmalıdır. Ardından da bir kâse çorba içilmeli ve bir süre beklenmelidir. En az 10-15 dakika bekledikten sonra ana yemeklere geçilmelidir.

Yemek sırasında kan şekerini aşırı yükselten gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Yine kan şekerini aşırı yükselten, yani glisemik indeksi yüksek olan pirinç pilavı ve ekmekten az miktarda tüketilmelidir.

Yemek sonrası hemen tatlı tüketilmemeli, aşırı şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Kızartmalar, yağlı yemekler, ağır tatlılar ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır” ifadelerinde bulundu. |