a
153
0(488) 213 27 59
Çağrı Merkezi
1. BATMAYAN ŞİİRLER FESTİVALİNE İLGİ BÜYÜK OLDU

Batman Belediyesi tarafından 10-11- 12 Kasım tarihleri arasında bu yıl ilki düzenlenen ve Edebiyat dünyasının önemli isimlerini Batman halkıyla buluşturan1. Batmayan Şiirler Festivali büyük ilgi ve heyecan uyandırdı.

Belediye Kültür ve Sanat Merkezi’nde 10 Kasım Cuma günü saat 16.30’da start verilen festivalde, şairler ile Batmanlı şiir severler buluşma fırsatı buldu. Belediye Kültür ve Sanat Merkezi fuaye salonunda ziyaretçilerin şiir sergisi ile karşılandığı festival, açılış konuşmaları ile başladı.

Program kapsamında Batman’da bulunan şair ve akademisyen konuklarla düzenlenen sohbet programı ile başlayan festivalde, Tarık CAN’ın moderetörlüğünde, şairler Doç. Dr Mehmet ÇELİK ve İsmail KILIÇARSLAN’ın katılımıyla şiir dinletisi ve söyleşi düzenlendi. Aynı zamanda fuaye salonunda ise şairlerin şiir kitaplarını imzalayabilecekleri, kitap tanıtım ve imza standı ilgi gördü.

Festivalin 2. gününde saat 16.00’da  Doç. Dr. Şerif DEMİR’in moderetörlüğünde, ‘Batmayan Şiirlere Yolculuk’ konulu düzenlenen panele Prof. Dr. Zeki TAŞTAN ve Doç.Dr. Mehmet ÇELİK konuşmacı olarak katıldı. Akşam saatlerin de ise festival kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin dağıtıldığı bir tören düzenlendi.

Festivalin 2. gününün son programı şiir dinletisi ve söyleşi idi. Doç. Dr. Melih ERZEN moderetörlüğünde gerçekleştirilen dinleti ve söyleşi programına şairlerden İsmet KANBER ve İbrahim ÇELEBİ konuk olarak katıldı.

Festivalin son gününde ise saat 16.00’da ünlü Kürt mutasavvıf ve Şair Melaye Ciziri, şiirleri okunarak anıldı. Doç. Dr. Mehmet ÇELİK ve Doç. Dr. Abdurrahman ADAK’ın sunduğu ve Melaye Ciziri’nin edebi kişiliğinin yanı sıra eserlerinin de işlendiği söyleşi ve dinletiye Ömer ÖMERİ moderatörlük yaptı. Festival saat 19.00’da moderatörlüğünü A. Mecit CANATAK’ın yaptığı Ragıp KARCI ve Prof. Dr. Muhammet Nur DOĞAN’ın şiir dinletisi ile sona erdi.

Büyük katılım ve ilgi gören Şiirler festivali programına katılan vatandaşlar ve edebiyatseverler, organizasyonu düzenleyen Batman Belediyesi’ne teşekkür etti.