a
153
0(488) 213 27 59
Çağrı Merkezi
Aksoy, Müzeler Haftası Kutlamasındaydı

Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY, Müzeler Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

 

18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde konferans veren Prof. Dr. Hayat ERKANAL katılımcılara  Mezotopatmaya'da Eğitim Sistemi hakkında bilgi verdi.

 

Konferansa Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY'un yanı sıra Vali Yardımcısı Mekan ÇEVİREN, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. İhsan ASLANLI, Müze Müdürü Feriha BAŞ, bazı STK temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Müzeler Haftasının tarihçesi hakkında bilgi veren Batman Müze Müdürü BAŞ'ın ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Hayat ERKANAL, yaklaşık bir saate yakın konuklara "Mezotopatmaya'da Eğitim Sistemi"ni detaylarıyla anlattı.

 

Mezopotamya Bölgesinin medeniyetlere beşiklik ettiğini hatırlatan ERKANAL, Batman'ın, Hasankeyf'in büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekerek: "O zamanlarda bölgenin bağlantı yolları arasında Hasankeyf'te bulunan köprünün önemi büyüktü. Irak, Suriye ve Baharat Yollarından geçen kervanlar Hasankeyf'i tercih ediyordu. Hem güvenilir hem de geniş bir yola sahip olması tercih nedenleri arasındaydı" dedi.

 

Konferansın ardından konuklara Müze Müdürlüğü bahçesinde kokteyl ikramında bulunuldu.|